Teletorn on kujult nagu UFO, mida läbib keskelt terava tipuga ümar ora. Torn koosneb 190 meetri kõrgusest raudbetoonist tüvikust, mille peal on 124 meetri kõrgune terasantenn. Torni tüviku alumise otsa läbimõõt on 15,2 meetrit. Torni seina paksus on pool meetrit. Torn kaalub 25 000 tonni. Kahe ja poole meetri paksune vundamendiplaat asub kaheksa ja poole meetri sügavusel. Teletorni raskuskese asub jalami juures. Seetõttu ei saa torn ümber kukkuda ka siis, kui vundamendiplaat maapinnal asuks.

Tänu erakordsele siluetile on Tallinna Teletornil oma identiteet. Torni ülemist ringehitist toetavad 16 betoontuge annavad tornile omanäolise kuju. Kui Berliini teletorni ülemine osa on kera-, Ostankino silindri-, Vilniuse oma kausikujuline, siis Tallinna Teletorn on väidetavalt martiiniklaasi kujuline. Kuid võimalik, et peaarhitekt David Bassiladze võttis eeskujuks Vana Toomase kaabu.

Teletorni ees seistes paistavad kuni torni alumise osa poole kõrguseni neljast ilmakaarest 10 paari illuminaatori moodi aknaid. Kuni teletorni ufokujulise laiendini on kohakuti veel 4 ümarat üksikut aken. Teletorni laienenud osas, 21. korrusel, asub näituste ala ja korrus kõrgemal kohvik, restoran ning vaateplatvorm, kuhu saab minna otse kohvikust. Vaateplatvorm on 175 meetri kõrgusel.

Teletorni laienenud osa peal on mitmesugused taldrikukujulised vastuvõtjad ja seadmed. Veel kõrgemal on torni ülemine punase-valgetriibuline teravik, mis koosneb üksteise peale monteeritud lülidest. Seal on veel ka metallkonstruktsioonid kaubalifti tõstmiseks, neli rattakujulist kodaratega platvormi ja suur hulk pisikesi antennikesi.

Olles kaldteed pidi üles liikunud, on võimalik mööda kaitserinnatisega ääristatud umbes 2 m laiust rõdu teletorni ümber ring teha. Teletorni kaks esimest korrust on põhitornist rõdu võrra laiemad. Torni ümbritsevad kõrged püstise ristküliku kujulised aknad, mis toetuvad teise korruse siseseinale. Rõdu kohal kulgeb ümber torni must ülespoole laieneva servaga katus. Sellele on kinnitatud mõned prožektorid.

Teletorni taga on ühekorruselised tehnilised ehitised. Läbi torni taga asuvate akende paistab tugev metalli värvi karkass, millele on paigutatud saalis asuv vitraaž.

Parempoolsel õuealal, peasissekäigu kaldtee kõrval, on veel ka laste mänguväljak. Neist viib mööda väikese kaarega kulgev plaaditud tee. Enamus ülejäänud territooriumist on muruga kaetud.

EDASI: SISENEMINE TELETORNI TERRITOORIUMILE. MONUMENDI KIRJELUS.